Zaznacz stronę

Od dawna pokutuje popularne przekonanie, że twardy materac to najodpowiedniejszy materac dla kręgosłupa. Faktycznie, dla niektórych osób może być wybawieniem, ale trudno mówić o tym, że materac o twardym podłożu będzie remedium na każdy ból i problem związany ze snem. Mało tego, zbyt twardy materac może nawet zrobić więcej szkody niż pożytku.

Skutki posiadania zbyt twardego materaca

Pierwszym sygnałem, który wskazuje na nieodpowiednio dobrany materac, jest poranny ból pleców i odrętwienie kończyn. Przy właściwym materacu, który zapewnia prawidłowy sen i regenerację mięśni, budzimy się wypoczęci i pozbawieni nieprzyjemnych dolegliwości ciała. Za twardy materac może zbyt mocno uciskać naczynia, co prowadzi do utrudnionego przepływu krwi. Następstwem tego są nocne skurcze i drętwienie nóg. Spanie na twardym materacu może w konsekwencji wywoływać bóle zwłaszcza w górnej i dolnej części pleców. Stałe i regularne obciążanie tych odcinków skutkuje powstawaniem trwałych wad kręgosłupa, z kolei u osób z występującym już skrzywieniem kręgosłupa, nieodpowiednio dobrany, zbyt twardy materac tylko pogłębi wady postawy. Na twardość materaca szczególnie powinny zwracać uwagę osoby starsze oraz posiadacze bardzo wrażliwej skóry. Materac o wysokiej twardości może powodować u nich odleżyny. Nie można zapominać też o niemniej ważnym, a wyraźnym w konsekwencjach skutku posiadania zbyt twardego materaca – niewysypianiu się, które prowadzi do drażliwości i zmęczenia w ciągu dnia.

Domowe sposoby na zmiękczenie materaca

W przypadku bardzo twardego materaca (o klasyfikacji H3 lub H4) trudno będzie z dnia na dzień uczynić go znacząco mniej sztywnym i bardziej komfortowym. Jeśli nie posiada się żadnych poważnych wad kręgosłupa, czy innych dotkliwych dolegliwości, na które zbyt twardy materac mógłby wpłynąć niekorzystnie, można sięgnąć do prostych, domowych rozwiązań.  Przy systematycznym stosowaniu, mogą one proces zmiękczania materaca stopniowo umożliwić. Jedną z podpowiedzi, jak w prosty sposób osiągnąć ten cel jest podniesienie temperatury w sypialni. Przy wyższej temperaturze rozgrzana pianka termoelastyczna lepiej dostosuje się do pozycji ciała. Uważajmy jednak z podkręcaniem temperatury. Od dawna wiadomo, że niższa temperatura to z kolei lepsze warunki do snu. Optymalna temperatura w sypialni powinna mieścić się w granicach 16-19 stopni Celsjusza. Wśród innych domowych metod na zmiękczenie materaca rekomenduje się również codzienne odwracanie materaca „góra-dół”, tak aby ciężar ciała rozkładał się co noc w innej części materaca.

W jaki sposób poradzić sobie z już kupionym za twardym materacem?

Najskuteczniejszym sposobem na zmiękczenie materaca, który nie odpowiada nam twardością, a w który już zainwestowaliśmy pieniądze, będzie skorzystanie z rozwiązań dostępnych na rynku.  Najlepsze efekty dają materace nawierzchniowe, czyli rodzaj niskiego materaca-nakładki na twardy materac, wykazującej właściwości zmiękczające. Taki zakup znacznie poprawi komfort leżenia i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Wykonane z wysokoelastycznej pianki zapewniają mniejszy ucisk ciała. Obolałe ciało po użytkowaniu zbyt twardego materaca od razu poczuje ulgę. Pianka dostosowuje się do temperatury ciała i zapewnia jego równomierne podparcie, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu snu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest skuteczna ochrona materaca głównego przed zniszczeniami.

Nie można zapominać także o tym, że na twardość materaca wpływ ma również stelaż, na jakim ten materac jest umieszczony. W przypadku stelaża z twardymi listwami nie mamy dużego pola do manewru, ale już w przypadku takiego wyposażonego w elastyczne listewki, można dowolnie regulować strefy twardości oraz dobrać odpowiedni nacisk na poszczególne strefy materaca.

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Podstawowym kryterium wyboru jest uwzględnienie wagi oraz wysokości ciała. Dla osób do 80 kilogramów najlepiej powinien sprawdzić się materac miękki, dla tych w przedziale wagowym 80-100 kg polecane są twarde, natomiast powyżej 100 kg poleca się najtwardszą wersję materacy. Wytyczne te mogą jednak zmieniać się w zależności od wzrostu użytkującego. A co w przypadku materaca dwuosobowego, który powinien odpowiadać niekiedy bardzo różnym potrzebom obydwojga użytkujących? Warto zadać sobie trud poszukiwań optymalnego rozwiązania, aby poprawić jakość zarówno swojego snu, jak i bliskiej osoby. Z reguły w pierwszej kolejności rozważa się szerokość materaca, ale przecież istnieje szereg dodatkowych parametrów, które należy mieć na uwadze. Wspomniany już materac nawierzchniowy będzie dobrym rozwiązaniem dla osób o różnych wymaganiach i potrzebach. Trudność może pojawić się wtedy, gdy parę dzieli duża różnica wagi i wzrostu. Dodajmy do tego problemy z kręgosłupem jednej z osób, a wówczas odpowiedni materac jest naprawdę niezbędny, aby zapewnić zdrowy sen bez przykrych konsekwencji różnych dolegliwości. Odpowiedni materac dla pary powinien tłumić ruchy oraz posiadać elastyczność punktową. Na rynku znaleźć można również materace o zróżnicowanej twardości, wykorzystujące rozwiązanie kieszeniowe, dzięki któremu każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce i reaguje indywidualnie na ciężar ciała. Efekt? Solidne wsparcie oraz indywidualna odpowiedź na potrzeby śpiącego.

Opracowany przez zdrowykregoslup.pl