Zaznacz stronę

Wyspany człowiek to szczęśliwy człowiek – to prawda, której nie da się obalić. Sen odgrywa w naszym życiu ogromne znaczenie i rzutuje na nasze życie zawodowe, towarzyskie oraz na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli jednak właśnie szukaliście w internecie porad o tym jak zwalczyć bezsenność albo ulepszyć swój nocny odpoczynek to dobrze trafiliście – mamy dla was kilka pomysłów na zdrowy sen i energiczną pobudkę, aby podbijać świat! Już dziś warto zadbać o swój komfort i zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, które wpływają niekorzystnie na nasz sen.

Dlaczego sen jest taki ważny? Ile powinien trwać sen?

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu miał za sobą nieprzespaną noc, skutki tych kilka godzin w oczekiwaniu na odpoczynek w łóżku z pewnością były katastrofalne o poranku. Spuchnięte oczy, brak jakiejkolwiek koncentracji, jeszcze silniejsze pragnienie powrotu do łóżka, trudności w mówieniu i rozumieniu innych – to jedne z wielu skutków nieprzespanej nocy. Z pewnością nie chcielibyście, aby się to jeszcze kiedykolwiek powtórzyło, dlatego już dziś warto zadbać o higienę i kulturę sny, by za jakiś czas cieszyć się energią o poranku i nie było potrzeby parzenia mocnego, czarnego espresso lub nerwowego kupowania napoju energetycznego przed pracą lub zajęciami na uczelni.

Sen jest ważny dla każdej osoby, bez wyjątków i nie można tego tłumaczyć wymówką „nie śpię, bo jestem młody, na starość się wyśpię” – to bardzo błędne i złudne myślenie, sen jest aktywatorem wielu procesów w naszym organizmie, nie tylko pozwala nam się sprawnie rozwijać, ale także oczyszcza nasz mózg z negatywnych emocji, których z pewnością nie brak w codziennych realiach. Niestety, jeśli nie śpimy regularnie możemy w dłuższej perspektywie spodziewać się poważnych i przykrych konsekwencji w postaci przyrostu masy ciała, kłopotów z pamięcią, obniżoną odpornością i ryzykiem infekcji.

Warto pamiętać, że gdy my śpimy to nasz organizm pracuje dla nas – dlatego należy dostarczać mu odpowiednią ilość snu. ile powinien trwać sen? Do tej pory naukowy sami nie mają pełnej zgodności co czasu snu, ale wg ostatnich, specjalistycznych badań National Sleep Foundation w 2015 roku przyjmuje się, że optymalny czas snu dla osoby dorosłej, aktywnej zawodowo wynosi od 7 do 9 godzin w rytmie dobowym. Osoby, które uprawiają czynnie sport prawdopodobnie zregenerują się po 6-8 godzinach snu, organizm sportowców znacznie szybciej przyswaja zmiany i przystosowuje nas również do krótszego snu.

Czy są sposoby na szybkie zasypianie?

Sposobów na sen jest bardzo wiele, wiele zależy od naszych przyzwyczajeń i umiejętności przestawienia się na rytm zasypiania wg higieny snu. Higiena snu to nic innego jak czynności, które sprawiają, że zasypianie to przyjemność i prawdziwy relaks, a nie wielogodzinna katorga. Na początek warto ustalić sobie konkretne godziny kiedy kładziemy się spać oraz kiedy się budzimy. Takie przyzwyczajenie organizmu sprawi, że będzie on doskonale wiedział, kiedy nadchodzi czas, aby wyciszyć mózg i skierować go ku zaśnięciu. Kolejną metodą na sen będzie z pewnością wykonywanie przed snem czynności, które nas rozluźniają – medytacja, aromaterapia, słuchanie ulubionej, spokojnej muzyki.

Z domowych sposób na sen warto oczywiście wyróżnić kwestie związane z jedzeniem i piciem – niektórzy głoszą, że nie należy w ogóle jeść przed spaniem, nie jest to jednak prawdą, bowiem najlepiej nie jeść nic tłustego, pełnego cukru na 2 godziny przed snem, głodni nie zaśniemy a nasz organizm będzie szukał zapasów energii. Szybko odczujemy zmęczenie, ale także zirytowanie. Warto przed snem napić się ciepłego mleka albo zaparzyć napar z ziółek np. kozłka lekarskiego lub melisy, po wypiciu kubka takiego ciepłego napoju odczujemy szybko ciepło rozchodzące się w organizmie i chętniej zaśniemy. Bardzo ważne jest, abyśmy zrezygnowali ze wszelkich używek i fast foodów.

To co wielu osobom pomaga na sen to również usunięcie z pomieszczenia do którego udajemy się na zasłużony, wieczorny odpoczynek wszelkich tykających zegarków, elektronicznych kalendarzy, gadżetów a nawet telewizora czy komputera. Nasz mózg potrzebuje odpowiedniego światła, najlepiej całkowitej ciemności, aby sprowokować nas do snu. Odpowiednie zaciemnienie sprawi, że łatwiej zaśniemy i utrzymamy klimatyczny nastrój, który pozwoli nam się zrelaksować po męczącym dniu.

Jak dobór materaca wpływa na sen?

Oczywiście jeśli mamy problemy z zasypianiem, bezsennością i częstym wybudzaniem się w trakcie nocy warto przyjrzeć się tez kwestii związanej z odpowiednim wyborem materaca. Nawet jeśli mamy zdrowy kręgosłup i nie dolegają nam żadne schorzenia możemy być ofiarami nieodpowiedniego łóżka lub materaca – miejsce w którym śpimy powinno być dopasowane do budowy naszego ciała, wagi, wzrostu.

Jeśli wybierzemy do naszego łóżka materac piankowy termoelastyczny to znacznie poprawimy swój komfort snu, specjalna pianka dopasowuje się do temperatury naszego ciała w poszczególnych fazach snu i dopasowuje punkty podparcia tak, aby ciało było rozluźnione, a nie zgniecione na łóżku. Np. materac piankowy Hilding Salsa, który dzięki piance Flexifoam zapewnia odpowiednią twardość dla dwóch osób o różnej wadze na łóżku. To także materac o właściwościach przeciwdziałania powstawaniu odleżyn, zatem będzie odpowiedni nawet dla seniorów, którzy wymagają szczególnej opieki medycznej.

Natomiast jeśli mamy problemy z kręgosłupem, a do tego jesteśmy alergikami warto pomyśleć o specjalnym materacu lateksowym, którego zadaniem jest wytrzymałość, trwałość i optymalną elastyczność dla osób, które ważą nawet ponad 140 kg i mają problemy z chodzeniem. Taki materac znajdziecie w ofercie Hilding, mowa tu o materacu lateksowym Hilding Melody, jest on antybakteryjny i przeciwgrzybiczny.

Dobry sen – jak go sobie zapewnić? Zapewnienie sobie dobrego snu?

Jeśli chcemy sobie zapewnić dobry, zdrowy sen musimy zmienić swoje życiowe przyzwyczajania, może warto zacząć myśleć o tym, aby uprawiać regularnie sport. Zmęczone ciało automatycznie wysyła sygnał do naszego mózgu, że potrzebujemy snu. Aktywność fizyczna sprzyja zmęczeniu, które doprowadza do snu, dzięki czemu sport jest uznawany za naturalny sposób na zaśnięcie. Osoby aktywne rzadko cierpią na bezsenność, a do tego wcale nie potrzebują tak dużo snu do regeneracji jak osoba, która pracuje za biurkiem, dużo czasu spędza w pozycji siedzącej.

Kolejnym sposobem na sen będzie także zmiana otoczenia w którym zasypiamy, nie każdy potrafi zasnąć kiedy emanują na niego jasne kolory ze ścian, jaskrawe dodatki i akcesoria, które aż rzucają się w oczy i do tego nurtują naszą ciekawość, dzięki temu nie możemy się skupić na zasypianiu. Dlatego warto przy okazji wiosennych remontów odświeżyć lub pomalować ściany sypialni na stonowane kolory. Mało kto wie, że ściany albo tapety, które mają powierzchnię o dużej porowatości wciągają w takie trudno dostępne szczeliny sporo brudu, kurzu i roztocza – alergicy często właśnie narzekają na zatkany nos na wieczór lub o poranku. Naturalnym sposobem na sen będzie także otoczenie się miękkimi kocami, poduszkami, które potrafią lekko ukoić nasze ciało i rozgrzać na tyle, abyśmy poczuli się senni.

Skąd biorą się problemy ze snem?

Problemy z zasypianiem to bardzo złożony proces, często domowe sposoby na sen nie działają i musimy się udać do specjalisty, który po rozmowie zaleci nam leczenie farmakologiczne, a w najbardziej trudnych przypadkach skieruje nas na terapię. Często wydaje nam się, że problemy ze snem są mało ważne i po prostu problemy same znikną, jednak nie warto się tak łudzić i powinniśmy poszukać przyczyny od razu.

Zaburzenia snu możemy podzielić na zaburzenia w rozpoczęciu i trwaniu snu, bezdech senny, narkolepsję i katalepsję oraz zaburzenia związane z omnabulizmem, lękami nocnymi, koszmarami sennymi. Wiele z przyczyn zaburzeń snu i bezsenności zaczyna się od stresu, często nie potrafimy odizolować się od problemów dnia codziennego i przygnębiamy się wieczorami zamiast się relaksować. Wiele problemów ze snem związanych jest także z brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłową dietą – ograniczmy więc przed snem spożywanie ciężkostrawnych, tłuszczowych potraw, alkoholu na rzecz ciepłej herbaty i wieczornego joggingu.

Bezsenność – jakie są jej objawy?

Podobno aż 30% społeczeństwa może chorować na bezsenność, jak się okazuje, nie tylko całkowicie bezsenne noce są objawem, że cierpimy na to schorzenie. Do objawów bezsenności może należeć także wybudzanie się w środku nocy na dłużej niż 30 minut. Także jednym z objawów bezsenności może być wczesne budzenie się bez możliwości ponownego zaśnięcia – jest to bardzo męczące i przykre zdarzenie, jeśli budzimy się i leżymy w łóżku przez kilka godzin w ciągłym oczekiwaniu i zniecierpliwieniu.

Pamiętajmy, że pierwszych objawów bezsenności nie warto ignorować, bo po dłuższym czasie zobaczymy, że nasz układ nerwowy tak bardzo jest rozstrojony, że nie będzie chciał z nami współpracować również nasz mózg. Bezsenne noce w długiej perspektywie mogą być nawet początkiem naszych problemów w życiu jak i w pracy. Dlatego nie pozwólmy sobie, aby zmęczenie kierowało naszym życiem, zmieńmy przyzwyczajenia, zadbajmy o miejsce do spania i życzymy dobrych snów!

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl