Zaznacz stronę

Materac nawierzchniowy sprawdzi się w każdym domu: wbrew pozorom, nie jest to jedynie sposób na poprawę snu na niewygodnym starym materacu. Sprawdź, jak dopasować materac nawierzchniowy do swoich potrzeb i która nakładka Hilding okaże się idealnym wyborem dla Ciebie.

Materac nawierzchniowy, czyli jaki?

Materac nawierzchniowy to rozwiązanie, które efektywnie podnosi komfort snu na niewygodnym lub starym materacu. Jak sama nazwa wskazuje, może być również stosowane jako nawierzchniowy materac na wersalkę, kanapę czy sofę, wyrównujący wszelkie niedoskonałości podłoża. W zależności od tego, jaki materiał został użyty do wypełnienia materaca nawierzchniowego, może on posiadać różnorodne właściwości. Przede wszystkim, jego zadaniem jest poprawienie wygody w czasie snu, ale może to nastąpić nie tylko przez wyrównanie powierzchni podłoża, ale również zmniejszenie lub zwiększenie jego twardości.

Taka nakładka na materac jest dobrym zakupem w przypadku osób, które nie chcą jeszcze zmieniać właściwego materaca na nowy lub często mają gości.

Materac nawierzchniowy tym różni się od zwykłego materaca, że ma grubość kilku centymetrów i najczęściej wykonany jest jedynie z pianki termoelastycznej lub lateksu. Można go stosować na powierzchni innych mebli przeznaczonych do spania, albo w razie konieczności jako samodzielne podłoże do spania (np. na wyjeździe pod namiot).

To jednak nie wszystko. Nakładka nawierzchniowa to produkt, który może być wykorzystywany sezonowo (np. w czasie upałów) lub w podróży, jako higieniczne i wygodne pokrycie dla hotelowych łóżek.

Na co zwrócić uwagę kupując materac nawierzchniowy?

Dostępny wybór materacy nawierzchniowych jest szeroki. Z tego względu przed zakupem wskazane jest przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania względem takiej nakładki oraz jak często i w jakim celu będzie użytkowana.

Materace do spania z czasem tracą swoje pierwotne właściwości. Mogą się pojawić na nich odkształcenia, wpływające nie tylko na komfort snu, ale także naszą postawę i zdrowie kręgosłupa. Niekiedy jednak zauważamy, że poczucie niewygody w nocy związane jest ze zmianą naszych preferencji, wynikających np. ze zmiany naszej wagi czy ulubionej pozycji do spania. W takim przypadku nakładka na materac będzie idealnym rozwiązaniem, kosztującym nas stosunkowo niewiele.

Podobnie jak w przy zakupie materaca głównego, tak i w przypadku zakupu nakładki na materac powinniśmy zwrócić uwagę na jej:

  •  twardość,
  • rodzaj wypełnienia
  • jakość zastosowanych materiałów.

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu twardości podłożona spania, najlepiej jest wybrać nakładkę z pianki o zwiększonej gęstości. Ich zadaniem jest stabilne utrzymanie kręgosłupa oraz uleganie relatywnie niewielkim odkształceniom.

Jeśli z kolei nasz dotychczasowy materac wydaje się nam zbyt twardy, dobrym wyborem okaże się materac nawierzchniowy wykonany z pianki termoelastycznej. Pod wpływem nacisku wykonywanego przez nasze ciało i jego temperatury, ulega ona odkształceniom, dopasowującym się do naturalnych krzywizn. Spanie na piance termoelastycznej jest niebywale komfortowe – osoba leżąca na takiej powierzchni ma wrażenie „otulenia” a z drugiej strony, idealnego podparcia.

Materace nawierzchniowe wykonane z lateksu to rozwiązanie dla alergików. Lateks, dzięki specyficznej strukturze, zapewnia stały przepływ świeżego powietrza, absorbuje nadmiar wilgoci i przeciwdziała poceniu. Lateksowe wkłady są środowiskiem wolnym od grzybów i bakterii, co potwierdzają liczne badania. Ponadto tego typu nakładki posiadają odpowiednią sprężystość, odpowiadającą niemal każdym potrzebom.

Warto wiedzieć, że nakładki na materac mogą pełnić również funkcję chłodzącą – w tym celu świetnie sprawdza się pianka wysokoelastyczna FloFom.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę kupując nakładkę na materac, jest fakt przechowywania: dobrej jakości nakładki mogą być zwijane i chowane np. w kanapie.

Zainwestowanie środków w dobrej jakości nakładkę pozwala uzyskać wieloletnią gwarancję producenta, a tym samym, cieszyć się doskonałym produktem przez długie lata. Tanie nakładki na materac, wyprodukowane ze zwykłej pianki bez żadnych certyfikatów, po krótkim czasie użytkowania odkształcą się podobnie jak stary materac, przez co ich stosowanie straci sens.

Jakie są rodzaje materacy nawierzchniowych?

W wyspecjalizowanych sklepach dostępne są materace nawierzchniowe wykonane z tych samych materiałów, co wysokiej klasy materace. Zatem wyróżnia się materace nawierzchniowe piankowe, lateksowe oraz z dodatkowym wkładem z pianki termoelastycznej lub wysoko elastycznej np. FloFom.

Materace nawierzchniowe – ile kosztują?

Koszt dobrej jakości materaca nawierzchniowego, czyli innymi słowy „nakładki na materac”, może się różnić, w zależności od wykorzystanego wypełnienia oraz wielkości samej nakładki. Oczywiście im większa nakładka, tym koszt wzrasta.

Materace nawierzchniowe z długoletnią gwarancją, wykonane z najlepszej jakości półproduktów, takie jak nakładki marki Hilding, można kupić już w cenie 300 złotych.

Dlaczego warto kupić materac nawierzchniowy na wersalkę?

Materac nawierzchniowy na wersalkę to zakup, którego warto dokonać, jeśli często mamy gości. Powierzchnia nawet najwygodniejszej, przystosowanej do spania kanapy niestety nigdy nie jest tak wygodna, jak materac przeznaczony wyłącznie do spania. Ponadto, na kanapach często występują różne nierówności: związane np. z pikowaniem materiału, ale też łączeniem dwóch płaszczyzn, z których do spania tworzy się jedną. Materac nawierzchniowy 120 x200 lub materac nawierzchniowy 140×200 świetnie sprawdzą się jako sposób na zwiększenie komfortu śpiącej na wersalce pary.

Materac nawierzchniowy może również służyć jako osłona materaca na łóżko: stanowi wodoodporną, antyalergiczną i przewiewną nakładkę, która przedłuża świeżość głównego materaca. Warto jednak wspomnieć, że wysokiej jakości materace takie jak np. marki Hilding, nie wymagają dodatkowych nakładek, jeśli są odpowiednio dobrane do potrzeb śpiących na nich osób. Zdejmowany pokrowiec na materac, będący standardem wysokiej jakości produktów, umożliwia zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Polecane jest jednak przykrywanie ich np. wodoodpornym prześcieradłem, zapobiegającym przenikaniu potu wgłąb materaca.

Polecane materace nawierzchniowe Hilding

  • Hilding Alt

Materac nawierzchniowy, wyrównujący powierzchnię spania pełniący funkcję ochrony dla głównego materaca. Łatwo się przechowuje, zwinięty w rulon. Wykonany z dwóch pianek: FlexiFoam i VISCO, doskonale dopasowuje się do śpiącej osoby. Wyjątkowo dobra wentylacja wkładu znacznie poprawia komfort snu. Ta nakładka ma potwierdzone działanie antyalergiczne i może być stosowana przez osoby uczulone np. na kurz. Ściągane pokrycie z Tencelu może być prane w 60 stopniach. Produkt dostępny również z pokrowcem odszytym z mieszanki kaszmiru i wiskozy (Cashmere), który może być prany w 40 stopniach.

  • Hilding Bass

Nakładka na materac o właściwościach utwardzających, wykonana ze sprężystej pianki Velvet Touch. Pianka pomaga zachować odpowiednią proporcję między twardością podłoża, a jego odpowiednią elastycznością, wspierającą kręgosłup i ciało na całej długości. Dostępny w pokrowcu Tencel lub Cashmere, zapewnia optymalny standard higieny. Produkt zwijany, praktyczny w przechowywaniu.

  • Hilding Tenor

Zbudowana z pianki wysokoelastycznej FloFom nakładka, wyróżnia się właściwościami chłodzącymi, idealnymi na lato. Pokrycie wykonane z Tencelu może być prane w 60 stopniach, a jego włókna mają właściwości antybakteryjne. 15-letnia gwarancja producenta zapewnia długi komfort użytkowania. Nakładka występuje w wielu rozmiarach, które z łatwością można dostosować do każdego rodzaju podłoża.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju nakładki marki Hilding, jakim jest mata kokosowa. Co prawda nie jest to tradycyjna nakładka na materac i nie posiada pokrowca, ale jest to produkt naturalny, idealnie zwiększający twardość podłoża.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl